78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (88.101.45.181) --- 20. 6. 2014
Re: ole na rĂĄmky

Mám nakoupené rámky mimo jiné i z olše, pokud mohu soudit podle barvy dřeva. V pohodě, i po letech. Ale jde o langstrotha a ten má silné laťky, takže pevnost posoudit nemohu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 21. 6. 2014
Re: ole na rĂĄmky

Na rámky se podle mně hodí skoro každé dřevo, které se dá sehnat za rozumnou cenu.
Limituje spíš strojní vybavení, protože některá dřeva vyžadují ostré nebo výkonné nástroje. Například vrba nebo topol se tupými nástroji hodně třepí, při zpracování třeba dubu levné nástroje dostávají hodně zabrat.
Potom limituje technologie výroby rámků - některé dřevo se rádo štěpí klidně i přes léta a díry pro hřebíky nebo spony je tak vhodné předvrtávat. Třeba topol, buk, habr, bříza. Ale i obyčejný smrk se poměrně snadno štípe.
Pak limituje pevnost dřeva, měkká méně pevná dřeva u velkých rámků potřebují silnější loučky. Zatímco při výrobě z tvrdých dřev je možné tloušťku louček snížit a tím zmenšit mezeru, kterou musí včely překonávat mezi nástavky. U zadováků kvůli uchopování a vytahování kleštěmi limituje životnost rámků tvrdost dřeva horní loučky rámku.
Málo vhodné je zřejmě akátové dřevo. Je hodně tvrdé a hodně tupí nástroje a při vysychánání hodně rozpraskává, takže spousta vyrobených latiček by byla nepoužitelná.
Smrk a lípa se uvádí jako nejvhodnější asi proto, že jsou nejdostupnější a zároveň oboje poměrně vhodné na zpracování. A některé odpadní smrkové dřevo - třeba to ze spodních částí silných smrkových kmenů, bývá někdy i měkčí než běžné lípové dřevo.
Já jsem zkoušel smrk, lípu, olši, dub, habr, javor, jasan,břízu, jabloň, topol, vrbové "měkkotiny" a tuším ještě střemchu, prostě co dům a palivové dřevo dalo a s určitými odchylkami šly rámky vyrobit ze všeho.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu